Już wkrótce świecące ścieżki rowerowe będą standardem? Pierwsza w Polsce już jest!

Świecące ścieżki rowerowe będą standardem? Pierwsza w Polsce już jest!

foto: YouTube.com

Jest ogromnym ułatwieniem dla cyklistów, którzy wieczorami wracają z pracy lub wybierają się na nocne treningi. Pierwsza w Polsce świecąca ścieżka rowerowa powstała w województwie warmińsko-mazurskim - w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego, na szlaku prowadzącym nad Jezioro Wielochowskie. Po zmroku jadący nie będą już mieli problemu z nieoświetloną drogą.

Jak to działa? Po zachodzie słońca droga pokryta specjalną nawierzchnią zawierającą luminofory - substance syntetyczne ładują się za pomocą światła słonecznego - oddaje nagromadzone energię. Pracownicy zdecydowali o wybraniu tych świecących na niebiesko; kolor ma być  spójny z mazurskim krajobrazem. Przedstawiciele firmy TPA z Pruszkowa, która była odpowiedzialna za stworzenie ścieżki, podkreślają, że jest ona w stanie emitować światło przez ponad 10 godzin, więc spokojnie powinno to wystarczyć na całą noc. 

Waldemar Królikowski, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie, ma nadzieję, że świecąca ścieżka poprawi bezpieczeństwo rowerzystów podróżujących po zmroku. 

"

Ścieżka, która również świeci, funkcjonuje już m.in. w Holandii. Szczerze mówiąc, była dla nas inspiracją do realizacji podobnej inwestycji w Polsce.

"

Dodał jednak, że technologia wykorzystana przy budowie polskiej ścieżki jest inna i w przeciwieństwie do rozwiązania holenderskiego nie wymaga żadnego dodatkowego zasilania. Na razie ścieżka to zaledwie krótki odcinek, ale jeśli się sprawdzi, to być może powstaną kolejne trasy zbudowane przy użyciu tej technologii.

Komentarze