Dieta i ruch kontra geny. Wyniki są zaskakujące

Dieta i ruch kontra geny. Wyniki są zaskakujące

PIXABAY.COM

Lepsza dieta i większa aktywność fizyczna znaczą więcej niż uroda genetyczna.

 

To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy od dłuższego czasu nie mogą zgubić zbędnych kilogramów i zrzucają tę winę na swoje geny. Wszystko da się zrobić!

Do takiego wniosku doszli naukowcy, którzy zbadali ponad 9 tys. ludzi o różnych pochodzeniu etnicznym. Nosiciele genu z wariantem FTO powodującego większą otyłość nawet o 1,7 razy od tych, którzy go nie posiadają też mogą być szczupli. Wszystko zależy od diety i aktywności. Dlatego nie można obwiniać genów za niepowodzenia w odchudzaniu – wyjaśnia prof. John Mathers z Uniwersytetu w Newcastle.

Autorzy publikacji z British Medical wykorzystali dane 9536 badanych, którzy wzięli udział w losowaniu do grup, w tym kontrolnej. Wszystkim zrobiono testy utraty wagi, sprawdzając też nosicielstwo genu FTO, który wpływa na szybkość odchudzania.

Osoby z feralnym FTO, zarówno mężczyźni, jak i kobiety w różnym wieku reagowały tak samo dobrze na testy gubienia zbędnych kilogramów. Dlatego pewne jest, że chcąc być szczuplejszym trzeba działać poprzez ruch i odpowiednie odżywianie. A osoby z wersją ryzyka genu spowalniającego proces odchudzania nie są skazani wyłącznie na nadwagę.

Dlatego nie obwiniaj już swoich genów za podwyższone ryzyko otyłości. Popraw dietę, zwiększ nieco intensywność i liczbę treningów, a i ty pochwalisz się jeszcze extra figurą.

Redakcja Radia ZET/Wioleta Bednarczyk

Komentarze