Energetyk vs. Izotonik. Czym różnią się od siebie?

Puszka, energetyk

Pixabay

Wielu początkujących biegaczy często sięga po energetyki, sądząc że to idealne źródło energii przed treningiem. Błąd! Jak to wygląda naprawdę?

Zacznijmy od tego, że nie należy pod żadnym pozorem mylić energetyków z izotonikami. Są to 2 całkowicie różniące się od siebie produkty. Jeśli nie masz takiej potrzeby, nie przyzwyczajaj organizmu do spożywania napojów słodzonych.

Czym różni się izotonik od energetyka?

Głównym aspektem, jaki różni te dwa napoje jest ilość cukru zawarta w obu substancjach oraz poziom szkodliwości. W tym starciu niechlubne, 1. miejsce zajmuje energetyk...

Co to jest energetyk?

Popularne energy drinki, to napoje lekko gazowane i bezalkoholowe, które mają pobudzać organizm. Przeciwdziałają zmęczeniu oraz stawiają na nogi, kiedy ma się kaca. Jednak większość osób, które po nie sięga nie zdaje sobie sprawy ze spustoszenia, jakie sieją w ich organizmie...

Alkohole

Pixabay

Nie powinny go pić kobiety w ciąży i osoby uczulone na kofeinę. W połączeniu z alkoholem wywołują złudne uczucie trzeźwości, a także bardzo odwadniają organizm. 

Skutki picia energetyków

Skutki uboczne picia energetyków świadczą o tym, że absolutnie nie warto po nie sięgać. Mogą powodować uszkodzenia układu nerwowego, zdarzyło się, że były również przyczyną zawału serca. W ekstremalnych przypadkach ich spożywanie może doprowadzić do śmierci.

Skład energetyków

Jedna puszka takiego energetyku może zawierać nawet 2 0 łyżeczek cukru! Ta dawka jest 4-krotnie wyższa  od dopuszczalnego, dziennego spożycia cukru. Co między innymi znajdziemy w 250 ml tego napoju?

Kofeina - Pobudza ośrodkowy układ nerwowy. Stosowana w odpowiedniej ilości (2 filiżanki dziennie), poprawia koncentrację i zwiększa wydolność organizmu. Dawka w energetyku to nawet 32 g na 250 ml. Ich nadmierne spożywanie może uzależnić od kofeiny, wywołuje lęk, niepokój i pogarsza nastrój. Przypływ energii po spożyciu energetyku jest zatem tylko chwilowy.

Inozytol - Chociaż reguluje ciśnienie tętnicze narastające w skutek stresu, to w energetykach stosowany jest, jako "polepszacz nastroju".

Teobromina - Pobudza serce do pracy (zwiększa ilość uderzeń na minutę) i rozszerza naczynia krwionośne.

Kwas askorbinowy (witamina C) - Przyjmowany w nadmiarze (powyżej 2 g na dobę), może powodować nudności, biegunkę, wymioty. Z tego powodu energetyki mogą szkodzić szczególnie osobom z kamicą nerkową oraz kobietom w ciąży.

Co to jest izotonik?

Izotonik

Pixabay

Jest to napój, który po wysiłku ma pomóc w pewnej części  wyrównać poziom wody i elektrolitów w organizmie. Dzięki dobraniu odpowiedniego poziomu substancji odżywczych, szybko gasi pragnienie. Zawartości soli mineralnych przeciwdziała skurczom mięśni .

Kiedy pić izotoniki?

Taki napój sprawdzi się najlepiej przy długotrwałym wysiłku fizycznym.  Jest świetny dla biegaczy. Szczególnie poleca się go maratończykom i pół maratończykom. Pomoże częściowo  uzupełnić utracone makro i mikroelementy.  Napój dostaniemy w praktycznie każdym sklepie spożywczym, jak również w tych wyspecjalizowanych sklepach sportowych.

Mity na temat izotoników

Po przebiegnięciu 5 kilometrów wcale nie potrzebujesz wypić hektolitrów izotonika. On wcale nie sprawi, że w przeciągu 5 minut zregenerujesz siły i pokonasz jeszcze 10 kilometrów.

Jeśli utracisz pewien zapas wody i go od razu uzupełnisz, Twój organizm nie będzie w stanie przyswoić całej dawki. Po prostu nie wchłonie tego. Wypicie 1 litra napoju izotonicznego, po wzmożonym wysiłku, wcale nie pomoże Ci natychmiastowo wrócić do formy.
Szorty damskie - z czym je zestawić?

Komentarze