Mleko karaluchów może się okazać nowym superfood

Mleko karaluchów może się okazać nowym superfood

Pixabay.com

Kupowanie substytutu mleka krowiego, stało się ostatnio bardzo popularne. Jednak według nowego raportu, jedną z najlepszych alternatyw odżywczych dla tradycyjnego mleka, może być to pochodzące od karaluchów. I nie, nie żartujemy sobie...

Mleko migdałowe, mleko sojowe i mleko kokosowe są nie tylko smaczne, ale zapewniają też mnóstwo korzyści zdrowotnych dla tych z nas, którzy starają się trzymać z daleka od laktozy lub są weganami. Ale okazuje się, że ich wartości odżywcze chowają się przy mleku karaluchów. Nie wiedziałeś, że te stawonogi mają takie zdolności? Spokojnie, nie przegapiłeś niczego na lekcjach biologii.

Jest kilka odmian karaluchów. Jedna z nich -  Diploptera punctata - może produkować mleko. Dlaczego? Ponieważ to jedyna odmiana tych stawonogów, która nie składa jaj, a wydaje na świat potomstwo, jak ssaki. A według naukowców z Instytutu Biologii w Indiach mleko, którym karmią młode karaluchy, może być nawet cztery razy bardziej pożywne niż to, pochodzące od krowy.

W swoich badaniach naukowcy stwierdzili, że to zasługa konkretnego rodzaju kryształu białkowego, który gromadzi w sobie więcej energii niż kryształy białkowe z innych źródeł mlecznych. Białko to jest szczególnie ważnym składnikiem odżywczym, jeśli unikamy standardowego nabiału z powodu naszej diety.

"

Mleko karaluchów jest kompletnym źródłem białka, tłuszczy oraz cukrów - powiedział jeden z głównych autorów badania, Sanchari Banerjee.

"

Pomimo korzyści żywieniowych, raczej nie będziecie zawiedzeni informacją, że takie mleko prawdopodobnie nie trafi na półki sklepowe. Eksperci tłumaczą, że takie białko, jakie produkują karaluchu można odtworzyć w warunkach laboratoryjnych.

AktywnieBardzo.pl/MM

Komentarze